1 kwietnia w całej Polsce rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Na specjalnej stronie internetowej udostępniono już formularz z pytaniami oraz demonstracyjną aplikację do samospisu. Zachęcamy do wybrania tej formy...
Narodowy Spis Powszechny 2021 zostanie przeprowadzony od 1 kwietnia do 30 czerwca. Takie badanie odbywa się co 10 lat. Służy zebraniu informacji o liczbie ludności, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o stanie mieszkań i budynków. Pozyskane w ten sposób dane są później wykorzystywane do opracowań, zestawień i analiz statystycznych.
Przed rozpoczęciem spisu warto zapoznać się z wykazem pytań. Wprawdzie odpowiedź na zdecydowaną większość z nich nie powinna nastręczać żadnych trudności, ale być może w niektórych przypadkach pojawią się jakieś wątpliwości odnoszące się do np. danych dotyczących mieszkania czy informacji o osobach z rodziny przebywających za granicą itp.
Odpowiedź na wszystkie pytania jest obowiązkowa, jednak w kilku miejscach będzie dostępna opcja ?Nie chcę odpowiadać na to pytanie?. Pojawi się ona w pytaniach dotyczących kwestii zdrowotnych, wyznania religijnego oraz związków niesformalizowanych.
Ponadto na stronie Głównego Urzędu Statystycznego dostępna jest także wersja demonstracyjna aplikacji spisowej. Dane do niej wprowadzone nie są pobierane do systemu statystyki publicznej, nie podlegają przetwarzaniu i są przechowywane tylko na czas pracy z aplikacją.
Pytania oraz aplikację można znaleźć pod adresem: https://spis.gov.pl/pytania-do-narodowego-spisu-powszechnego-2021-oraz-demo-formularza-spisowego-juz-dostepne/.
Jak się spisać?
Udział w spisie jest obowiązkowy dla każdego. Objęci są nim mieszkańcy Polski ? zarówno Polacy, jak i cudzoziemcy, a także stali mieszkańcy Polski przebywający w czasie spisu za granicą.
Spisać się można na kilka sposobów. Po raz pierwszy w historii obowiązkową formą jest samospis internetowy.
Wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie, na zasadach określonych w ustawie o statystyce publicznej oraz w ustawie o ochronie danych osobowych.
Źródłem sprawdzonych informacji dotyczących Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań jest specjalna infolinia działająca pod numerem 22 279 99 99 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00). Do 31 marca konsultanci udzielają informacji ogólnych, natomiast od 1 kwietnia pod tym numerem będzie można spisać się telefonicznie.