Po kilku dniach pełnych napięcia i oczekiwań zapadła decyzja o wyborze nowego szefa placówki...
O stanowisko dyrektora NDK ubiegali się jeszcze Adam Zelent i Kamila Kopeć.
Cała trójka, co podkreśla burmistrz, była bardzo dobrze przygotowana do objęcia niniejszej funkcji i miała wzorową wizję prowadzenia placówki.
Pani Marta Klubowicz ujęła jednak gremium komisji koncepcją powrotu w Nysie do tradycji teatru z funkcją domu kultury czyli powrotu do miasta z aspiracjami i sięgającymi najwyższych celów. Aktorka jest zatem odpowiednią osobą, aby taką wizję wcielić. Ponadto w koncepcji Klubowicz pojawiła się propozycja uzupełnienia oferty Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie o kierunki artystyczne.
- Chciałem to na spokojnie przemyśleć i wziąć pod uwagę głos komisji rekrutacyjnej – mówi burmistrz, Kordian Kolbiarz, który przyznaje się do przeciągnięcia terminu ostatecznego wyboru dyrektora Nyskiego Domu Kultury.
Przypomnijmy, że poprzednia dyrektor Janina Janik została odwołana przez burmistrza Kordiana Kolbiarza w styczniu. Marta Klubowicz powinna objąć swoje stanowisko od początku maja. Do tego czasu pełniącą obowiązki dyrektora jest wciąż Kamila Kopeć.
Fot. Kama Trojak
Marta Klubowicz - aktorka, poetka, tłumaczka. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące „Carolinum” w Nysie, a następnie PWST we Wrocławiu /1985/. Debiutowała w Teatrze Polskim we Wrocławiu, po ukończeniu studiów była aktorką Teatru Powszechnego w Warszawie. W 1991 roku wyjechała na stypendium artystyczne do Wiednia, gdzie została kilka lat, uczyła się języka, grała w filmie, pisała korespondencje kulturalne. Od 1997 grała w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, następnie w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym. Mieszka w Warszawie, współpracując z wieloma teatrami w Polsce. Jest znana z ról w teatrze telewizji, filmowych oraz z wielu seriali. Fragmenty jej pracy magisterskiej o Tadeuszu Różewiczu zostały opublikowane w „Notatniku Teatralnym”. Jako poetka debiutowała w „Odrze”.
W 1989 została laureatką konkursu „Pokolenie, które wstępuje” i wydała pierwszy tomik „Wyznanie” (MAW). Następnie ukazały się: „Emigracje z Aniołem Stróżem” oraz „Wiersze Niepozbierane”. W 2013, w wydawnictwie Questio ukazał się jej ostatni tomik „Odjazdy”. Wiersz „Spowiedź z piątego przykazania” znalazł się w podręczniku języka polskiego Marii Nagajowej „Słowa i świat”. Obie pasje aktorstwo i poezję - łączy w autorskich spektaklach poetyckich, za co została uhonorowana Nagrodą im. Witolda Hulewicza.
Chętnie pracuje z młodzieżą, reżyseruje spektakle, prowadzi warsztaty teatralne oraz literackie. W wydawnictwie Anagram prowadziła przez kilka lat korespondencyjne warsztaty dla poetów. Wraz z Fredem Apke współpracuje z Centrum Eichendorffa w Łubowicach. Jest długoletnim jurorem i współorganizatorem Turnieju Poetyckiego im, Jerzego Kozarzewskiego „Orzech” w Nysie.
Tłumaczy poezje Josepha von Eichendorffa oraz wszystkie sztuki Freda Apke na język polski. Przetłumaczona przez nią komedia „Letnisko” zostało nagrodzona trzecią nagrodą w drugiej edycji konkursu „Komediopisanie”, sztuka dla dzieci „Adonis ma gościa” zdobyła główną nagrodę w konkursie organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Jest autorką opracowania literackiego bestsellerowej, poruszającej ważny problem społeczny pozycji „Kato-Tata” gdzie występuje pod pseudonimem Maria Burzyńska (Santorski /drugie wydanie: Czarna Owca 2009 - 2013).
Za działalność i zasługi dla miasta jest Honorową Obywatelką Miasta Nysa. W 2011 przyznano jej odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Wydział Komunikacji SpołecznejUrząd Miejski w Nysie
Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)