83. rocznica Zbrodni Katyńskiej w Nysie

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji w ramach uczczenia pamięci polskich jeńców zamordowanych przez NKWD w 1940 r., władze samorządowe, służby mundurowe, harcerze oraz mieszkańcy, symbolicznie złożyli wiązanki kwiatów przy obelisku upamiętniającym Ofiary Zbrodni Katyńskiej w parku Matki Bożej Bolesnej w Nysie...

Nysa także pamięta o bohaterach tamtych tragicznych wydarzeń. O godz. 18.00 odbyła się Msza Święta w kościele p.w Matki Bożej Bolesnej. Zaraz po Mszy odbyła się uroczystość symbolicznego złożenia wieńców i kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym Ofiary Zbrodni Katyńskiej. Zapraszamy wszystkich mieszkańców.

83. rocznica Zbrodni KatyDskiej

Powiat Nyski reprezentowali Joanna Burska  członek Zarządu Powiatu, Maria Żukowska-Jacykowska wiceprzewodnicząca Rady Powiatu oraz Zbigniew Karnaś radny Rady Powiatu w Nysie.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił Przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie Paweł Nakonieczny.

Wiosną 1940r. na rozkaz Stalina, NKWD zamordowało blisko 22 tysiące naszych rodaków. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego, lekarze, nauczyciele, policjanci, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, prawnicy, artyści ? stanowiący elitę narodu i trzon polskiej inteligencji. Wszyscy zostali zamordowani strzałem w tył głowy, a następnie wrzuceni do masowych grobów.

Pamitamy o bohaterach Pamitamy o bohaterach Pamitamy o bohaterach Pamitamy o bohaterach Pamitamy o bohaterach

Dzień Pamięci Ofiar Katynia został uchwalony przez Sejm w 2007 r. Święto państwowe przypada w rocznicę opublikowania przez Niemców informacji o odkryciu masowych grobów polskich jeńców (13 kwietnia 1943 r.).


DzieD Pamici Ofiar Zbrodni KatyDskiej

Wiosna 1940r. to jeden z najtragiczniejszych i najmroczniejszych okresów w polskiej historii. Nasz kraj był już wówczas pod władaniem dwóch okupantów, chcących całkowicie podporządkować sobie Polaków. Totalitarne reżimy nie bacząc na prawo wojenne ani żadne normy moralne, ustawicznie, krok po kroku, niszczyły wszelkie przejawy polskości. Na rozkaz Stalina, NKWD zamordowało blisko 22 tysiące naszych rodaków ? jeńców wojennych, którzy zostali wzięci do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 r. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego, lekarze, nauczyciele, policjanci, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, prawnicy, artyści ? stanowiący elitę narodu i trzon polskiej inteligencji. Wszyscy zostali zamordowani strzałem w tył głowy, a następnie wrzuceni do masowych grobów.

znicz

Rosjanie przez lata nie przyznawali się do zbrodni, mimo, że informację o odkryciu masowych mogił niemieckie radio podało już w 1943r. Próbowali też zrzucić winę na Niemców, a całą sprawą rozgrywali politycznie już w czasie wojennej zawieruchy. Zerwali nawet stosunki dyplomatyczne z polskim rządem w Londynie. Później przez pół wieku rosyjska propaganda uparcie podtrzymywała, że sprawcami zbrodni katyńskiej byli Niemcy. Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero w  1990r.  13 kwietnia Michaił Gorbaczow przekazał prezydentowi Wojciechowi Jaruzelskiemu listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku.

© 2005-2025 Nasza Nysa. Designed By JoomShaper