Do Nysy przyjechali eksperci z Krakowa, by przekonywać do parku kulturowego jako formy ochrony przed reklamami, czy klimatyzatorami szpecącymi elewacje kamienic w zabytkowych częściach polskich miast.
Krakowski duet z powodzeniem i sukcesem od wielu lat zajmuje się wdrażaniem niniejszej koncepcji. Po wejściu w życie uchwały o Parku Kulturowym ze Starego Miasta w Krakowie zniknęły szpecące szyldy, tablice i wysięgniki. Nie ma już natłoku reklam i chaosu informacyjnego.
Jednym z priorytetów burmistrza Nysy jest powołanie i uruchomienie także w Nysie parku kultrowego czyli zorganizwania przestrzeni miejskiej w sposób przejrzysty, czytelny i przyjazny dla mieszkańców i otoczenia. Ponadto ma być on nieinwazyjny, współgrający z tkanką budowlaną, i tą ludzką, a także z naturą bo całość rozpatrywana jest w szerokim kontekście.
Goście, którzy pomysł wspierają, będą Nysie doradzać oczywiście w roli ekspertów, miasto z kolei chce czerpać z doświadczenia i z zapału specjalistów. Dziś już opracowana została mapa dojścia do parku kulturowego, co oznacza, że za około 1,5 roku Nysa wdroży projekt do końca.
Zespół odpowiedzialny za park kulturowy tworzyć będą Architekt i Plastyk Miejski.
Obok wyeliminowania krzykliwych reklam zespół ma zająć się ujednolicaniem tzw. mebli miejskich; czyli ławek, koszy na śmieci i latarni.
Dzięki temu Nysa ma szansę dołączyć do bardzo dobrego towarzystwa miast europejskich. Jednak najważniejsze jest to, iż zmiany widać będzie gołym okiem.
Park Kulturowy w Nysie obejmie ścisłe centrum miasta i śródmieście.
Wydział Komunikacji SpołecznejUrząd Miejski w Nysie
Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)