Jesteśmy tuż po podpisaniu umowy na próbny odwiert geotermalny. Głębokość odwiertu to ponad 2 kilometry. Główny cel poszukiwania złóż ciepłej wody to możliwość wpuszczenia jej do naszej sieci ciepłowniczej, która ogrzewa nasze mieszkania i domy...
Musimy jak najszybciej zastąpić węgiel, który jest obecnie naszym głównym źródłem ciepła, innymi, przyjaznymi środowisku źródłami. Za każdą tonę spalonego węgla nasza spółka Nyska Energetyka Cieplna, płaci karę, która z rok na rok jest coraz wyższa. Obecnie jest to kwota około 600 złotych za każdą tonę spalonego węgla! W sumie, w ciągu roku nasz NEC płaci kilkanaście milionów złotych kar za spalanie węgla! To są karty, które niestety musza być wliczone do rachunków wszystkich mieszkańców, korzystających z NEC. Dlatego robimy wszystko aby jak najszybciej odejść od węgla na rzecz paliwa z naszych odpadów, geotermii i energii ze źródeł odnawialnych (farma fotowoltaiczna).
EKOCIEPŁOWNIA
Kolejną, strategicznie ważną dla mieszkańców informacją jest trwająca budowa ekociepłowni w naszej Nysie (obok NEC). Dotychczas, głównym paliwem, które jest zamieniane na ciepłą wodę w grzejnikach i kranach w naszych mieszkaniach jest węgiel. Po pozyskaniu ogromnego dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska budujemy nowy kocioł zasilany paliwem, które powstanie z wysokoenergetycznych odpadów komunalnych.
Jak powstaje takie paliwo z odpadów?
Jak wiecie, to co wyrzucamy do pojemników na śmieci trafia do naszej spółki Ekom (składowisko odpadów w Domaszkowicach). Tam odpady z naszych domów i mieszkań dzielone są na trzy części.
- - Pierwsza (największa), która nie nadaje się od odzysku (recyklingu) i nie nadaje się na paliwo, pozostaje na wysypisku w Domaszkowicach.
- - Druga część (około 20%-30% całości odpadów) jest segregowana i wraca do obiegu gospodarczego. Jest to głównie szkło, plastik, papier, metale i odpady biodegradowalne.
- - Trzecia część to odpady wysokokaloryczne, które nie nadają się do recyklingu (mokry papier, szmaty, część tworzyw sztucznych). To właśnie z tych odpadów powstaje paliwo ekologiczne.
OSZCZĘDNIE I ZDROWO
Zarówno w przypadku geotermii jak i ekociepłowni, najważniejsze jest to, że robimy wszystko aby nasze zasoby czyli w tych przypadkach geotermalna (ciepła) woda i odpady wytwarzane wyłącznie przez mieszkańców naszej gminy, mogły pracować na rzecz naszych mieszkańców. Dzięki temu, w naszych rodzinach, zaoszczędzimy więcej pieniędzy i będziemy mogli żyć w coraz bardziej zdrowym środowisku.
Burmistrz Nysy – Kordian Kolbiarz