Za nami kolejna pełna emocji XII Sesja Rady Miejskiej. Obrady zdominowały tematy powodzi, biogazowni, czy też eko-ciepłowni. Sporą część obrad poświęcono na odpowiedzi na pomówienia, insynuacje i kłamstwa, jakie pojawiają się w przestrzeni publicznej i są często powtarzane przez niektórych radnych...
Radni pytali m.in. o możliwość zmniejszenia cen paliw w Nysie poprzez powstanie komunalnej stacji paliw, bezpieczeństwo przeciwpowodziowe, o rozbudowę parkingu przy ul. Zwycięstwa, czy też o inwestycje w sołectwach. W czasie obrad przedstawiono m.in. efekty ostatnich działań rządowych, związanych z usuwaniem skutków powodzi, a także działań, które mają nie dopuścić w przyszłości do kolejnej tragedii.
Chyba wszyscy byli zgodni, że kanał ulgi jest Nysie potrzebny, o czym przekonywał m.in. radny Antoni Hasenbeck. – Ten kanał musi powstać, bo Nysa siedzi na bombie. Dlatego musimy się upominać o budowę kanału. Koncepcję rozwiązań, które mają zapewnić Gminie Nysa bezpieczeństwo mamy poznać w lutym br. Pracują nad tym eksperci z PGW Wody Polskie oraz współpracujący naukowcy z Polskiej Akademii Nauk.
Obrady były przerywane bardzo często przez pytania, które świadczyły o braku przygotowania radnych i długie wywody nie na temat i typowo pod publikę. Burmistrza pytano m.in. o to dlaczego radni Rady Miejskiej nie zostali zaproszeni na wyjazdowe obrady Sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do spraw działań przeciwpowodziowych i usuwania skutków powodzi, choć gmina ani włodarz miasta nie byli organizatorami tego spotkania.
– Nasze oczekiwania są jasno sprecyzowane – mówi Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz. – Mowa m.in. o wyremontowaniu i wzmocnieniu wałów z Głuchołaz do Nysy i budowie kanału ulgi. Wody Polskie poinformowały o planach budowy zbiornika retencyjnego w okolicach Kamieńca Ząbkowickiego. Na dzisiaj najważniejsze jest poszukiwanie finansowania, bo koszty są olbrzymie. Spotkania robocze i konsultacje są dopiero przed nami.
Na sesję zaproszono Komendanta KP PSP w Nysie, Pawła Gotkowskiego, który opowiedział ze szczegółami o akcji gaśniczej na składowisku odpadów w Domaszkowicach. Ku rozczarowaniu niektórych osób, nie potwierdził on sensacyjnych wersji z Facebooka, nie wskazał winy pracowników spółki komunalnej ani władz miasta.
– Działania w ciągu 26 godzin akcji rotacyjnie prowadziło 21 strażaków PSP i 47 strażaków OSP – wylicza komendant. – Z naszej strony sytuacja była cały czas stabilna. Według naszej oceny mieliśmy do czynienia z samozapłonem. Przebieg pożaru relacjonował także Prezes spółki EKOM, Tomasz Ogorzały. – Dym pracownicy zaobserwowali na monitoringu i zareagowali błyskawicznie. Do sytuacji odniósł się również Sekretarz Miasta – dyskusja pokazała mieszkańcom jak wiele absurdalnych informacji pojawiało się w przestrzeni publicznej, choćby w kontekście mgły, która miała być związana z pożarem – powiedział Piotr Bobak.
Z kolei Prezes NEC po raz kolejny wyjaśniał, w jakim celu budowana jest eko-ciepłownia na terenie zakładu.
https://www.facebook.com/watch/?v=638736668605208
Emocji jak zawsze dostarczyły tematy związane z powodzią. Wiceburmistrz Nysy Elwira Ślimak jasno dała do zrozumienia, że jest w Nysie grupa osób, która w przestrzeni publicznej manipuluje informacjami, dotyczącymi działań Gminy Nysa. Miasto zamierza wystąpić na drogę sądową, aby bronić dobrego imienia i walczyć w ten sposób z cynicznymi kłamstwami i oczernianiem. – Trzeba brać odpowiedzialność za swoje słowa. – mówiła w czasie obrad Wiceburmistrz Nysy Elwira Ślimiak. – Krytyka jest konstruktywna, bo nie jesteśmy nieomylni i mamy tego świadomość, co udowadniamy od 10 lat. Niejednokrotnie zmienialiśmy decyzje, bo ktoś wskazywał nam, że inne wyjście jest lepsze dla mieszkańców. Apelowała też do mieszkańców, że jeżeli mają wątpliwości w jakichś kwestiach, bo mogą być ich zdaniem wprowadzani w błąd przez grono, które nakłania i zaprasza do złożenia podpisów pod referendum, Urząd Miejski jest do dyspozycji mieszkańców, aby rozwiązać wątpliwości.
Sesja pokazała po raz kolejny, że niektóre osoby obecne na sali za nic mają powagę obrad i organu, który reprezentują. Aby studzić emocje, wielokrotnie trzeba było ogłaszać przerwy w sesji.
Porządek XII Sesji Rady Miejskiej w Nysie w dniu 29 stycznia 2025 roku, godz. 9.00
1. Sprawy organizacyjne:
1) otwarcie sesji i stwierdzenie quorum
2) przyjęcie protokołu z XI sesji Rady Miejskiej w Nysie
3) informacja z działalności międzysesyjnej Burmistrza Nysy
4) informacja z działalności Przewodniczącej i Wiceprzewodniczących Rady Miejskiej w Nysie
2. Interpelacje radnych
3. Wnioski radnych
4. Podjęcie uchwał dotyczących ramowego planu pracy:
1) uchwalenia ramowego planu sesji Rady Miejskiej w Nysie na 2025 rok
2) zatwierdzenia planów pracy komisji stałych Rady Miejskiej w Nysie, w tym Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Skarg, Wniosków i Petycji – na 2025 rok
5. Podjęcie uchwał Rady Miejskiej w Nysie w sprawach:
1) nadania tytułu honorowego „Zasłużony dla Ziemi Nyskiej” (1)
2) nadania tytułu honorowego „Zasłużony dla Ziemi Nyskiej” (2)
3) wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości gruntowej stanowiącej własność Gminy Nysa na rzecz współwłaścicieli nieruchomości zabudowanej położnej w Nysie przy ul. Grzybowej nr 2, Rynek nr 11-15 i Celnej nr 1, w związku z realizacją roszczenia wynikającego z art. 209a ustawy o gospodarce nieruchomościami
4) sprzedaży w drodze bezprzetargowej prawa własności nieruchomości gminnej (dot. działki nr 9/3 położonej w Nysie, obręb Dolna Wieś)
5) sprzedaży nieruchomości gminnej w drodze przetargu sprzedaży nieruchomości gminnej w drodze przetargu (dot. działki nr 35/17 położonej w Nysie, obręb Górna Wieś)
6) uznania „Planu adaptacji do zmian klimatu dla miasta Nysa” za miejski plan adaptacji
7) zmiany budżetu Gminy Nysa na 2025 rok
8) zmiany uchwały Nr XI/149/24 Rady Miejskiej w Nysie z dnia 19 grudnia 2024 r. w sprawie uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej na lata 2025-2044
6. Raport z realizacji „Strategii oświatowej Gminy Nysa” za rok szkolny 2023/2024
7. Informacja o podmiotach, w których na terenie Gminy Nysa, wykonywana będzie praca społecznie użyteczna w 2025 roku
8. Informacja o podmiotach, w których na terenie Gminy Nysa, wykonywane będą prace społeczne w 2025 roku przez osoby nieletnie wobec których Sąd Rejonowy zastosował środek wychowawczy zgodnie z § 2 pkt 1 i 2 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 stycznia 2023 r. w sprawie podmiotów, na rzecz których wykonywane są przez nieletnich prace społeczne
9. Sprawy różne, wolne wnioski
10. Zakończenie obrad
Redaktor: Łukasz Bressa