W związku z 41. rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego 13 grudnia 2022 roku, w Zespole Szkół Technicznych w Nysie, odbyła się uroczystość, podczas której, oddano hołd ofiarom terroru komunistycznego oraz wszystkim represjonowanym...
Pamięć o nich musi być zachowana, jest to obowiązek tych, którzy byli uczestnikami tamtych wydarzeń oraz kolejnych pokoleń Polaków wdzięcznych za walkę o wolność i demokrację. Wydarzenie uświetnili swoją obecnością członkowie Stowarzyszenia ?Nigdy więcej 13 grudnia 1981 roku?, naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego w Nysie Kazimierz Darowski, dyrektorzy, nauczyciele oraz uczniowie nyskich szkół ponadpodstawowych: Zespołu Szkół Ekonomicznych, I Liceum Ogólnokształcącego Carolinum, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych, Zespołu Szkół i Placówek Artystycznych oraz Redaktor Naczelny ?Nowin Nyskich? Piotr Wojtasik.
Nocą z 12 na 13 grudnia 1981 roku władze komunistyczne wprowadziły w Polsce stan wojenny. Jego celem było zniszczenie ?Solidarności?, a przez to zniszczenie wszelkich nadziei Polaków na zmianę sytuacji w kraju na drodze pokojowych przemian. Internowano ok.10 tysięcy ludzi, wprowadzono godzinę milicyjną, cenzurę korespondencji, zakazano zgromadzeń, wyłączona została komunikacja telefoniczna. Najkrwawszymi wydarzeniami tego okresu były pacyfikacje kopalń "Wujek" w Katowicach i "Manifest Lipcowy" w Jastrzębiu Zdroju.
Te tragiczne karty z historii Polski przypomniano słowami poetów, piosenek i wspomnieniami naocznych świadków.
Spotkanie rozpoczęło się montażem słowno- muzycznym zatytułowanym ?Który skrzywdziłeś??. Następnie zaprezentowano życie i działalność opozycyjną Janusza Sanockiego, współtwórcy Międzyzakładowego Komitetu NSZZ ?Solidarność? Ziemi Nyskiej. Na podstawie fragmentów Jego książki pod tytułem ?Za oknem mur, kolczasty drut?? uczestnicy uroczystości wysłuchali wspomnień z pobytu w obozach internowania.
Przedstawiciel Stowarzyszenia ?Nigdy więcej 13 grudnia 1981 roku? Pan Leon Foltyn przywołał tamte tragiczne wydarzenia, opowiadał o życiu osób internowanych. Uroczystość zakończyła się Koncertem w Imię Wolności i Solidarności. ?Piosenki towarzyszyły nam od grudnia. Po części były to piosenki historyczne inne zrodziły się za drutami. Wszystkie oddają nasze myśli i nadzieje? tak napisał Janusz Sanocki w zbiorze piosenek internowanych z obozu w Głogowie zatytułowanym ?Samba wojenna?.
Po zakończeniu uroczystości złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą MKZ NSZZ ?Solidarność? Ziemia Nyska przy ul. Zjednoczenia.
Inicjatorem i koordynatorem uroczystości była Marta Kufieta, nauczycielka historii w Zespole Szkół Technicznych w Nysie. Patronem medialnym wydarzenia były ?Nowiny Nyskie?.