Dwie uczennice Szkoły Podstawowej nr 3 w Nysie, Klaudia Gontarz i Aleksandra Łuszcz, próbują dostać się do Sejmu Dzieci i Młodzieży, żeby w Dniu Dziecka zasiąść na miejscach, gdzie na co dzień zasiadają polscy posłowie....
Żeby to zrobić muszą wykonać zadanie rekrutacyjne, które polega na wybraniu jednego posła Sejmu Ustawodawczego z 1919 roku lub Sejmu I Kadencji i przeprowadzeniu jego kampanii wyborczej.
Uczennice, wraz ze swoim nauczycielem historii, Krzysztofem Wilkiem, zdecydowały się na posłankę Sejmu Ustawodawczego, Marię Moczydłowską. Swoją działalność prowadzą z rozmachem. Już udało im się nawiązać współpracę m.in. ze Starostą Powiatu Nyskiego, Burmistrzem Nysy, Burmistrzem Otmuchowa, Nyskim Księstwem Jezior i Gór.
Dziewczyny umówione są na spotkanie z jednym z posłów na Sejm RP. Ponadto przygotowały małą wystawę o Sejmie Ustawodawczym, kampanii wyborczej do niego i o posłance Moczydłowskiej. Zaprezentowały ją już w Starostwie Powiatowym w Nysie, Urzędzie Gminy Nysa, na Zamku w Otmuchowie podczas Biesiady Wielkanocnej, w której wzięły udział 23 Koła Gospodyń Wiejskich oraz m.in. w jednym z kościołów otmuchowskich i w jednej z nyskich aptek. Wszędzie zostawiały ją na kilka dni.
Poniżej siedem powodów, którymi uczennice SP 3 Nysa uzasadniają wybór akurat tej posłanki:
- Była jedną z ośmiu kobiet, które jako pierwsze zostały w Polsce posłankami.
- Była pierwszą kobietą w historii polskiego sejmu, która jako poseł przemawiała w nim.
- Była sufrażystką, a nawet z dzisiejszego punktu widzenia feministką, co w naszych czasach kojarzy się z lewicowością, a ona do Sejmu Ustawodawczego weszła z partii prawicowej i w niej działała.
- Już od 1919 roku próbowała wprowadzić w Polsce prohibicję, której jeszcze nie było nawet w Stanach Zjednoczonych. Do sukcesu zabrakło jej jednego głosu.
- Przeforsowała ustawę o ograniczeniu sprzedaży napojów alkoholowych, którą nazwano Lex Moczydłowska. Według niej np. od godziny 15.00 w piątek do 10.00 w poniedziałek nie sprzedawano alkoholu powyżej 2,5%.
- W sprawach społecznych była za ponadpartyjną współpracą kobiet w Sejmie Ustawodawczym.
- Walczyła przeciwko prawu, zgodnie z którym Polka, która poślubiła cudzoziemca, traciła polskie obywatelstwo.
Informacja: Szkoła Podstawowa nr 3 w Nysie