14 lipiec 2018r.w Piątkowicach odbył się XVIII Turniej Żniwowania Metodami Tradycyjnymi - Złota Kosa 2018. W ruch poszły już po raz 18. sierpy, kosy i cepy - zapomniane w XXI wieku. W zmaganiach wzięło udział 8 zespołów, w tym jeden z Ukrainy....
W dobie wielkiego postępu technicznego, XX i XXI wieku., a zatem radykalnych zmian również w dziedzinie rolnictwa, mieszkańcy naszego kraju wiedzą coraz mniej na temat dawnych metod żniwowania. Niewielu wie, że podstawowymi narzędziami do żęcia zbóż i traw były sierp, który trafił do nas w XIVw, i kosa, która trafiła do nas w wieku XVIII.
Turniej "Złota Kosa"
Tradycje żniwowania, które dziś zupełnie zanikły znane są jedynie z literatury np. ?Chłopów? Reymonta.
I tu pojawia się miejscowość Piątkowice i Turniej ? Złota Kosa?.
Corocznie na przełomie lipca i sierpnia Grupa Odnowy Wsi, Rada Sołecka Piątkowice, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji oraz Wójt Gminy Łambinowice organizują imprezę kultuwującą dawne tradycje wsi.
Celem Turnieju jest poszerzenie wiedzy na temat tradycyjnych metod żniwowania, pokazanie jak wyglądało życie i praca na wsi oraz zapewnienie jak najlepszej zabawy wszystkim uczestnikom.
Miejsce Turnieju stylizowane jest na dawną wieś w czasie żniw, podawane są tradycyjne wiejskie posiłki, w tym kwaśne mleko, chleb ze smalcem i kołacze drożdżowe.
Zawodnicy startują w następujących kategoriach:
- Koszenie sierpem ( drużyna 1+1)
- Koszenie kosą (drużyna 1+2 :koszenie kosą, wiazanie i ustawianie snopów)
- Młócenie cepem ( drużyna 1+1) Plecenie powrósła
- Klepanie kosy.
Turniejowi "Złota Kosa" towarzyszą występy zespołów artystycznych, prezentacja lokalnych twórców ludowych i potraw regionalnych.
Informacja: http://www.lambinowice.pl/
14 lipca 2018r. - Złota Kosa czyli XVIII Turniej Żniwowania Metodami Tradycyjnymi
W załączeniu regulamin Turnieju wraz z kartą zgłoszeniową
REGULAMIN_KONKURSU_ZŁOTA_KOSA_2018.docx
Regulamin_-_załącznik_Klauzula_informacyjna_dot._danych_osobowych.docx
Najważniejsze informacje:
Termin przyjmowania zgłoszeń do 11 lipca 2018r.
DODATKOWE NAGRODY SPECJALNE:
1. Za prezentację drużyny podczas Turnieju (np. strój, śpiew, pojazd którym drużyna przybyła na żniwa np. wóz, bryczka, ustrojony ciągnik) oraz za przygotowanie stoiska promocyjnego sołectwa ukazującego również jego osiągnięcia w ramach Programu Odnowa Wsi. Organizator zapewni miejsce na potrzeby przygotowanej ekspozycji sołectwa (proste drewniane stoły wykonane z desek o wymiarach ok. 1,5x0,7m).
Punktacja w kategorii prezentacja drużyny: pojazd 0-3 pkty, ubiór 0-3 pkty, stoisko sołeckie 0-4 pkty, prezentacja (śpiew, występ itp.) ? 0-4 pkty
UWAGA: ocenie podlega stoisko (pomysł na promocję sołectwa, sposób prezentacji jego zasobów i aktywności mieszkańców); ocenie nie będzie podlegała atrakcyjność zasobów sołectwa, ilość zrealizowanych przedsięwzięć itp.)
2. Za prezentację dotyczącą 100-tnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę ? forma prezentacji dowolna (np. wystawa prac, zdjęć, prezentacja artystyczna) - UWAGA! NOWOŚĆ!
Zadanie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Opolskiego