W sobotni wieczór 20 października 2018r. Muzeum Powiatowe w Nysie muzyką chóralną zabrzmiało. Po rocznej przerwie ponownie odbyły się kolejne, VI Nyskie Spotkania Chóralne....
Gospodarzem VI Nyskich Spotkań Chóralnych był jak zawsze chór Camerata Nysa, a koncert mógł się odbyć dzięki wspaniałej współpracy z Muzeum Powiatowym w Nysie oraz wsparciu finansowemu Powiatu Nyskiego.
W tegorocznej edycji Nyskich Spotkań Chóralnych zaprezentowały się trzy chóry:
- Motýli Šumperk ? chór dziecięcy z Šumperka
- Canto con gioia ? kameralny chór z Opola
- Camerata Nysa z Nysy.
Motyli Šumperk prowadzony przez panią Helenę Stojanikową swoim występem zauroczył wszystkich. Fantastyczny repertuar, piękne brzmienie, uroczy wygląd i radość śpiewania, a wszystko to uzupełnione akompaniamentem fortepianowym w wykonaniu pana Petra Vočka. Wspaniały klimat, jaki wytworzył się podczas ich występu, utrzymał się do końca koncertu.
Po wspaniałych młodych chórzystach na scenie zagościł chór kameralny Canto con gioia z Opola kierowany przez panią Alesksandrę Ślepecką. Dorośli chórzyści zaprezentowali bardzo różnorodny repertuar od muzyki dawnej poprzez polskie pieśni patriotyczne i artystyczne. Wszystkich rozbawił chochlik, który uparcie przeszkadzał swoim koleżankom i kolegom w śpiewaniu. Pełne , dojrzałe brzmienie chóru oraz ciekawe utwory świetnie wpisały się w klimat wytworzony przez poprzedników.
Po prezentacji chóru Canto con giogia nastąpiła niespodzianka przygotowana przez chór Camerata Nysa. Dyrygent chóru pani Ewa Wróblewska poprowadziła wspólne wykonanie przez publiczność i występujące chóry Quodlibetu ( żart muzyczny) złożonego z dwóch utworów: ?Marsz, marsz Polonia? i ?Hej sokoły?. Jednoczesne wykonanie tych utworów udało się wspaniale , a publiczność i wykonawcy świetnie się przy tym bawili.
Po chwili relaksu zaprezentował się ostatni z chórów Camerata Nysa pod kierunkiem pani Ewy Wróblewskiej. Różnorodny repertuar przypadł do gustu nyskiej publiczności, a wszystkich zauroczył ostatni utwór wykonany z akompaniamentem skrzypiec ( Magdalena Bednarska) i wiolonczeli ( Małgorzata Bienias).
Spotkanie było okazją do porozmawiania z dyrygentami i chórzystami oraz do wymiany wrażeń z koncertu. Ci którzy przespali koncert, niech żałują, a Ci co byli, długo jeszcze będą wspominać wspaniałe brzmienia, piękne utwory i niepowtarzalny klimat VI Nyskich Spotkań Chóralnych.
?Motyli Sumperk? ? chór dziecięcy z Sumperka
Chór Motyle z Sumperka to zespól z wieloletnią tradycją. Został założony jesienią 1962r przez nauczyciela muzyki z Sumperka Pana Alojzego Butterfly. Później jego dzieło kontynuował syn Tomasz. Obecnie dyrygentem chóru jest Pani Helena Stojanikowa. Bardzo szybko chór znalazł się wśród czołowych zespołów w kraju. Regularnie uczestniczy w najważniejszych festiwalach i konkursach krajowych oraz międzynarodowych. Można ich było usłyszeć w Pradze, Barcelonie, Bergen, Bratysławie, Tolosie, Halle, Nantes i wielu innych miastach. Od początku działalności do dziś w chórze śpiewało ponad dwa tysiące młodych ludzi. Od wielu lat są organizatorem Festiwalu Złota Lira dla chórów z Sumperka i jego okolic.
Oprócz śpiewu w chórze bardzo ważne są relacje między dziećmi, a dorosłymi członkami chóru. Atmosfera przyjaźni i wzajemnego zrozumienia przekłada się na ekspresję wokalną podczas występów, które urzekają słuchaczy.
?Canto con gioia? ? chór kameralny z Opola
"II canto con gioia" - śpiew z radością tak w tłumaczeniu brzmi nazwa zespołu wokalnego prowadzonego przez Panią Aleksandrę Ślepecką. Zespól powstał we wrześniu 2010r., a jego członkami są osoby którym śpiewanie sprawia wiele radości. Repertuar zespołu jest bardzo zróżnicowany od standardów jazzowych, muzyki dawnej, po pieśni patriotyczne i najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Od wielu lat czynnie uczestniczą w życiu kulturalnym Opola, gdzie można ich często usłyszeć i zobaczyć.
Są kilkukrotnym laureatem Wojewódzkiego Konkursu Pieśni Patriotycznej "Tobie Polsko" w Olszance oraz laureatem Grand Prix Przeglądu Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Skarbimierzu. "Canto con gioia" działa obecnie przy Prywatnym Ognisku Muzycznym "Preludium" w Opolu.
www.facebook.com/IICantoConGioia
?Camerata Nysa? ? chór kameralny z Nysy
Chór powstał we wrześniu 2006r. z inicjatywy nauczycieli muzyki powiatów nyskiego i prudnickiego. Pierwszym dyrygentem była Pani Małgorzata Stokłosa, a od 2007r. Pani Ewa Wróblewska. W latach 2009-201 lr. chór prowadziła Pani Maria Kosz. W repertuarze chóru są utwory z literatury polskiej i światowej , pieśni patriotyczne i ludowe, kolędy i pastorałki. Swoimi występami uświetnia uroczystości kościelne i państwowe w Nysie oraz na terenie całego powiatu.
Chór był uczestnikiem Międzynarodowego Festiwalu Chórów Lago di Garda we Włoszech, kilkukrotnym laureatem Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej TOBIE POLSKO, Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Brzegu i wielu innych przeglądów i konkursów chóralnych. Od 2012r współpracuje z chórem GLOCKE z Lüdinghausen. Są pomysłodawcą Nyskich Spotkań Chóralnych, organizowanych wspólnie z Powiatem Nyskim i Muzeum Powiatowym w Nysie.
W poprzednich latach
W poprzednich latach sala koncertowa Muzeum Powiatowego gościła chóry:
- ?Glocke? z Lüdinghausen,
- ?Talis Cantus? z Otmuchowa,
- ?Capricolium? z Głuchołaz,
- ?ChALO? - Chór Absolwentów LO w Głubczycach,
- ?Hosanna? z Nysy,
- ?Cantabile? z Głubczyc,
- ?Grodkovia? z Grodkowa,
- Chór Miasta Vrbno pod Pradziadem,
- Chór Mieszany Państwowej Szkoły Muzycznej w Nysie,
- Chór Mieszany LO w Głubczycach,
- Chór Dziecięcy Państwowej Szkoły Muzycznej w Nysie,
- ?Medici Cantantes? Chór Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu,
- ?Gaudeamus? z NDK w Nysie.