Pomoc dla przedsiębiorców poszkodowanych w powodzi

W imieniu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie informujemy, iż istnieje możliwość zgłaszania roszczeń powodziowych drogą elektroniczną...

Maila można kierować do

  • Zarządu Zlewni w Nysie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
  • Nadzoru Wodnego w Kłodzku na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
  • Nadzoru Wodnego w Otmuchowie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
  • Nadzoru Wodnego w Ząbkowicach Śląskich na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

lub pocztą tradycyjną.

Zgłoszenie roszczeń powinno być w formie pisemnej i zawierać następujące informacje:

  • data lub przedział czasowy zdarzenia
  • miejsce zdarzenia
  • przedmiot //przedmioty szkody (dom, budynek, wyposażenie, uprawy rolne itd.)
  • orientacyjna wartość szkody.

Jeżeli jest to możliwe, prosimy o udostępnienie dok. fotograficznej powstałych szkód.

Na dalszym etapie likwidacji z poszkodowanym będzie kontaktował się ubezpieczyciel, który może wymagać uzupełnienia danych.

Pomoc dla przedsiębiorców poszkodowanych w powodzi


Rozwiązania dla przedsiębiorców poszkodowanych w powodzi

Data publikacji: 27 września 2024

  • Każdy poszkodowany w powodzi podatnik możne wystąpić w trybie przewidzianym w Ordynacji podatkowej o umorzenie zobowiązań podatkowych.
  • Przedsiębiorcy poszkodowani w powodzi mogą skorzystać z wydłużonych terminów płatności podatków VAT, PIT i CIT.
  • Poszkodowani mają wydłużone terminy złożenia JPK_VAT, informacji podsumowujących, przeważającej większości deklaracji VAT.
  • Dla darowizn towarów i usług przekazywanych w związku z pomocą poszkodowanym wskutek powodzi obowiązuje 0% stawka VAT, taka sama stawka dotyczy darowizn materiałów budowlanych na odbudowę lub remont nieruchomości zniszczonych wskutek powodzi.
  • Umożliwiamy skorzystanie z dodatkowych ulg podatkowych.
  • Poszkodowani przedsiębiorcy otrzymają zwrot kosztów zakupu kas fiskalnych do wysokości 2 tys. zł.
  • Działa specjalna infolinia dla poszkodowanych przez powódź.

Ministerstwo Finansów przygotowało przepisy, które zawierają szereg rozwiązań przeznaczonych dla poszkodowanych w trakcie wrześniowej powodzi. W zakresie nieobjętym rozporządzeniem, każdy poszkodowany w powodzi podatnik możne wystąpić w trybie przewidzianym w Ordynacji podatkowej o umorzenie zobowiązań podatkowych.

Wydłużamy terminy płatności podatków

Przedsiębiorcy poszkodowani w powodzi mają wydłużone terminy płatności podatków VAT, PIT i CIT.

W przypadku VAT odroczenie zapłaty podatku obowiązuje do 25 stycznia 2025 r. W zakresie PIT i CIT odroczenie dotyczy zaliczek na podatek i podatków należnych za sierpień–grudzień 2024 r. Przedsiębiorcy rozliczą podatek dopiero w zeznaniu rocznym. Analogiczne rozwiązanie będzie dotyczyć ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, tzw. podatku minimalnego od budynków oraz tych podatników CIT, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy.

Odroczenie dotyczy również podatku odprowadzanego do urzędu skarbowego za pracowników poszkodowanych firm.

Powyższe rozwiązania dotyczą podatników i płatników poszkodowanych w wyniku powodzi, posiadających odpowiednio miejsce zamieszkania lub siedzibę albo zarząd oraz prowadzących działalność na terenach gmin objętych stanem klęski żywiołowej.

Równocześnie przesuwamy terminy składania deklaracji VAT miesięcznych i kwartalnych, informacji podsumowujących oraz JPK-VAT do 25 listopada 2024 (dotyczy tych deklaracji oraz informacji, których terminy złożenia przypadają w okresie od września do października 2024 r.).

Dodatkowe ulgi podatkowe

W przypadku przekazania na własność nieodpłatnie poszkodowanym przedsiębiorcom środków trwałych lub sfinansowania ich zakupu, przedsiębiorcy mają możliwość zaliczania w koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych, do końca następnego roku kalendarzowego.

Przedsiębiorcy użyczający poszkodowanym środków trwałych mają możliwość kontynuowania odpisów amortyzacyjnych i zaliczania ich w koszty uzyskania przychodów.

Ulgi te obowiązują do końca następnego roku kalendarzowego, z zastrzeżeniem drugiego (działa na przestrzeni całego okresu amortyzacji).

W zakresie opłaty skarbowej zwolnienie czynności urzędowych, wydania zaświadczeń lub zezwoleń, złożenie pełnomocnictwa, prokury, jego odpisu, wypisu, kopii w sprawach związanych z usuwaniem skutków powodzi – dokonanych/złożonych/wydanych do 15 września 2025 r.

VAT 0% na darowizny

Stawka 0% VAT jest stosowana dla darowizn wszelkiego rodzaju towarów, np. żywności, koców, śpiworów, ubrań, ale też nieodpłatnych usług, takich jak zakwaterowanie czy wynajem agregatów prądotwórczych, które mogą się okazać niezbędne do złagodzenia skutków kataklizmu.

Z rozwiązania mogą skorzystać przedsiębiorcy przekazujący darowizny na cele związane z pomocą ofiarom powodzi. Dotyczy ono wsparcia realizowanego za pośrednictwem podmiotów zwykle organizujących pomoc i dystrybucję świadczeń w tego rodzaju kataklizmach, tj.: organizacji pożytku publicznego, jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów leczniczych i Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Stawka 0% może być stosowana dla darowizn dokonanych od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Szczegóły w komunikacie.

VAT 0% dla darowizn materiałów budowlanych dla powodzian

Od 24 września 2024r. obowiązuje rozporządzenie  umożliwiające stosowanie 0% stawki VAT dla darowizn materiałów budowlanych przekazywanych na rzecz poszkodowanych, których nieruchomości uległy zniszczeniu wskutek wrześniowego kataklizmu.

Stawka 0% jest stosowana do darowizn takich materiałów przekazywanych bezpośrednio na rzecz:

  • osób fizycznych,
  • podmiotów prowadzących działalność:
    • edukacyjną,
    • kulturalną,
    • w zakresie ochrony zdrowia,
    • opieki społecznej,
    • opieki nad dziećmi, młodzieżą oraz osobami w podeszłym wieku,
    • w zakresie zbiorowego zakwaterowania uczniów i studentów,

których nieruchomości usytuowane są na terenie gmin objętych kataklizmem oraz którzy posiadają formalne prawo do dysponowania tymi nieruchomościami.

Stawka 0% może być stosowana do darowizn materiałów budowlanych dokonanych od dnia wejścia w życie rozporządzenia, tj. 24 września 2024 r., do 31 marca 2025 r. Celem rozwiązania jest ułatwienie odbudowy lub remontu zniszczonych w wyniku powodzi budynków i budowli, a tym samym szybszy powrót mieszkańców obszaru dotkniętego klęską do normalnego życia. Szczegóły w komunikacie.

Zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

W odpowiedzi na zgłaszane postulaty przedsiębiorców z terenów objętych powodzią, Ministerstwo Finansów wprowadza zwrot kosztów zakupu kas fiskalnych do wysokości 2 tys. zł. Rozwiązanie to dotyczy przedsiębiorców, którzy utracili swoje kasy fiskalne wskutek powodzi, posiadających odpowiednio miejsce zamieszkania lub siedzibę albo zarząd oraz prowadzących działalność na terenach gmin objętych stanem klęski żywiołowej.

Dodatkowo producenci i importerzy kas fiskalnych zrzeszeni w Krajowej Izbie Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT) zadeklarowali pomoc przedsiębiorcom w przeprowadzeniu badań kas, które uległy uszkodzeniu w powodzi, oraz specjalną ofertę dla przedsiębiorców, którzy utracili kasy w wyniku powodzi.

Infolinia i punkty obsługi podatników

Działa specjalna infolinia, na którą mogą zadzwonić podatnicy poszkodowani w wyniku powodzi. Infolinia jest czynna w dni powszednie w godz. 8:00-18:00 pod numerem telefonu 22 460 59 30.

Organy podatkowe będą rozpatrywały wnioski powodzian w pierwszej kolejności, a zaświadczenia dla poszkodowanych podatników (o dochodach, przychodach, niezaleganiu), będą załatwiane „od ręki”, zarówno złożone bezpośrednio w urzędach skarbowej czy w sposób elektroniczny. W urzędach skarbowych, w których nie ma możliwości obsługi bezpośredniej podatnicy są obsługiwani kanałami zdalnymi.

Poszkodowani podatnicy mogą składać wnioski w dowolnym najbliższym urzędzie skarbowym. Dla ułatwienia i przyspieszenia pomocy poszkodowanym w zależności od potrzeb tworzone mogą być tymczasowe punkty obsługi podatników.

źródło: https://www.gov.pl/


Pomoc dla pracodawców i pracowników poszkodowanych w wyniku powodzi – na terenach objętych stanem klęski żywiołowej

Pomoc dla Pracodawcy, który na skutek powodzi przejściowo zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej lub istotnie ograniczył jej prowadzenie.
NIEOPROCENTOWANA POŻYCZKA
ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 16 września 2011r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (Dz. U. Nr 234, poz 1385 z późniejszymi zmianami);
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 listopada 2011r. w sprawie nieoprocentowanej pożyczki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych dla pracodawcy, który na skutek powodzi przejściowo zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej lub istotnie ograniczył jej prowadzenie (Dz. U. Nr 262, poz. 1566 z późniejszymi zmianami);
  • Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024r., oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie

Pracodawca, który na skutek powodzi przejściowo zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej lub istotnie ograniczył jej prowadzenie, w przypadku braku środków na wypłatę wynagrodzenia pracownikom, może uzyskać pomoc ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w formie nieoprocentowanej pożyczki.

Zgodnie z art. 23. ust. 1. ustawy Pracodawca może wystąpić  z wnioskiem o udzielenie nieoprocentowanej pożyczki z Funduszu, w przypadku braku środków na wypłatę pracownikom wynagrodzenia przysługującego za:

  1. czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy w przypadku, o którym mowa w art. 8 ustawy,

Art. 8 ustawy:

1) Faktyczna niemożność świadczenia pracy w związku z powodzią stanowi podstawę usprawiedliwienia nieobecności pracownika w pracy.

2) Za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy z przyczyny, o której mowa w ust. 1, pracownikowi przysługuje prawo do odpowiedniej części minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przez okres nie dłuższy niż 10 dni roboczych wynikających z rozkładu czasu pracy pracownika.

(Wynagrodzenie minimalne obowiązujące od 1 lipca do 31 grudnia 2024r. wynosi 4300 zł brutto).

  1. czas niewykonywania pracy, jeżeli pracownik był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, które zostały bezpośrednio spowodowane powodzią,
  2. wykonaną pracę, polegającą na ochronie zakładu pracy przed powodzią lub na usuwaniu skutków powodzi, mającą na celu utrzymanie lub przywrócenie prowadzenia przez pracodawcę działalności gospodarczej

ust. 2. Zaspokojeniu ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych może podlegać wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1, do wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tj. 8038,41 zł) za okres nie dłuższy niż od dnia 17 września 2024 r. do dnia 31 października 2024 r., wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od pracodawcy.

Pożyczka udzielana jest maksymalnie za okres od dnia 17 września 2024 r. do 31 października 2024 r.

Wniosek o udzielenie nieoprocentowanej pożyczki należy złożyć do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu :

Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu:  45-315 Opole, ul. Głogowska 25c

Zgodnie z § 2 ust 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16.09.2011r. Pracodawca składa wniosek o pożyczkę wraz z trzema egzemplarzami wykazu w formie papierowej wraz z niezbędnymi oświadczeniami:

  • o braku własnych środków na wypłatę świadczeń;
  • okresie za który przysługuje wynagrodzenie;
  • wykazu pracowników objętych wnioskiem
  • kwocie wnioskowanej pożyczki.

W związku z tym, że nieoprocentowana pożyczka ze środków FGŚP na charakter pomocy publicznej Pracodawca składa również „Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc inną niż pomoc w rolnictwie lub rybołówstwie, pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie”,  a także do wglądu zaświadczenie wydane przez wójta gminy, burmistrza, lub prezydenta miasta, potwierdzające, że w okresie wskazanym w zaświadczeniu przedsiębiorca poniósł szkodę w wyniku powodzi.

Udzielona Pracodawcy pożyczka podlega zwrotowi. Zgodnie z § 6 zwrot pożyczki następuje w dowolnym terminie, jednak nie później niż do dnia 31 grudnia 2025r.
Termin zwrotu Pracodawca określa we wniosku o udzielenie pożyczki.

Wzory dokumentów (wniosku, wykazów oraz formularza dot. pomocy publicznej) będą publikowane w najszybszym możliwym czasie.

Obecnie procedowane są zmiany do ww. ustawy. 

Informacji udziela:
Wydział ds. Funduszy Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, 
tel.: 77 45 45 424, 77 45 45 425
adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Wsparcie dla przedsiębiorców, którzy ponieśli straty z powodu podtopienia, zalania, powodzi po ulewach

Przedsiębiorcy, którzy zostali poszkodowani w wyniku powodzi, mogą ubiegać się o wsparcie z Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Urząd Skarbowy: na podstawie art. 67a Ordynacji podatkowej podatnicy mogą wnioskować o:

We wniosku należy opisać swoją sytuację i uzasadnić potrzebę otrzymania ulgi. Ocena zasadności udzielenia ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych przeprowadzana będzie odrębnie w każdej sprawie przez organ podatkowy, z uwzględnieniem ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego. Wnioski można złożyć bez wychodzenia z domu poprzez stronę biznes.gov.pl lub przez konto w e-Urzędzie Skarbowym

W przypadku ulg, które stanowią pomoc de minimis, łączna wartość pomocy dla jednego beneficjenta nie może przekroczyć równowartości 300 tys. euro (w ciągu 3 lat).

W ramach specjalnie uruchomionej infolinii przedsiębiorcy będą mogli otrzymać niezbędne informacje na temat dostępnych rozwiązań w związku z zaistniałą sytuacją.

Infolinia będzie czynna w godz. 8:00-15:00 pod numerem telefonu 22 460 59 30.

Przedsiębiorco, jeśli masz pytania, zadzwoń na Infolinię KAS lub skorzystaj z usług dostępnych w serwisie e-Urząd Skarbowy.

więcej informacji na stronie internetowej Urzędu Skarbowego 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych: przedsiębiorcy mogą skorzystać z następujących form pomocy:

  • odroczenie terminu płatności składek,
  • rozłożenie należności na raty,
  • umorzenie opłacania składek – dotyczy to jednak tylko składek na własne ubezpieczenie. Na umorzenie mogą liczyć poszkodowani przedsiębiorcy, którzy m.in. wykażą, że ze względu na stan majątkowy i sytuację rodzinną nie są w stanie opłacać składek.

Wnioski można składać elektronicznie przez profil PUE ZUS, za pośrednictwem poczty lub osobiście w placówce ZUS (48-300 Nysa, ul. Armii Krajowej 3). Zakres dokumentów, jakie należy dołączyć do wniosku, zawsze ustalany jest indywidualnie i zależy od rodzaju prowadzonej działalności oraz formy opodatkowania. Przedsiębiorca może też skorzystać z pomocy doradcy ds. ulg i umorzeń – najbliższy oddział, w którym funkcjonuje stanowisko doradcy ds. ulg i umorzeń to ZUS Nysa – tel. (77) 408 77 27,
(77) 408 77 63.

więcej informacji na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Redaktor: Andrzej Babiński

© 2005-2025 Nasza Nysa. Designed By JoomShaper