W tym roku mija 84. rocznica wybuchu II Wojny Światowej, najbardziej krwawego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości. 1 września obchodzimy również Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, ustanowiony 25 kwietnia 1997 roku przez Sejm RP jako święto obrońców Ojczyzny, upamiętniające poległych w obronie niepodległości Polski na polach bitewnych...

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Gminy Nysa, Antoni Konopka członek Zarządu Województwa Opolskiego, Katarzyna Czochara poseł na Sejm RP, Rajmund Miller poseł na Sejm RP, senator Jerzy Czerwiński, służby mundurowe, delegacje kombatantów, młodzież szkolna, harcerze, studenci, stowarzyszenia, organizacje oraz mieszkańcy Nysy.
Oprawę muzyczną uroczystości w Nysie zapewnili Anna i Emilia Trytko oraz Tomasz Wojdyła.
W tym roku obchodzimy 84. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, najbardziej krwawego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości. Wojna, prowadzona praktycznie na wszystkich kontynentach pochłonęła wiele milionów ludzkich istnień i pozostawiła po sobie ruiny zniszczonych miast i miejscowości, a także ogromny ból i gorycz w sercach ludzi.
W 1939 roku Polacy pierwsi chwycili za broń. Mimo, iż byli pozostawieni sami sobie, zdradzeni przez sojuszników, wykazali się ogromną siłą i walczyli do ostatniej kropli krwi. Stawali naprzeciw dużo liczniejszym i silniejszym armiom, a jednak nie poddawali się, do końca wierząc w zwycięstwo.
Wielka cena, jaką przyszło niejednokrotnie płacić naszym rodakom za ich waleczność, nie złamała ducha obrony wolności Polski i polskości. To wielki skarb, który powinniśmy nieustannie krzewić w młodym pokoleniu.
Z okazji obchodów Dnia Weterana składamy wszystkim kombatantom podziękowanie za wojenny trud oraz powojenną aktywność – za pracę w organizacjach społecznych, za zaangażowanie w kultywowaniu wartości patriotycznych i uczestnictwo w obchodach Świąt Narodowych, za współpracę z młodzieżą i krzewienie pamięci niedawnej historii wśród kolejnych pokoleń.
Dzień Weterana jest też momentem, kiedy wspominamy wszystkich tych, którzy walcząc o Polskę zginęli na polach bitew. Niezłomność i poświęcenie, z jakim polski żołnierz bił się na wszystkich frontach, a także w okupowanym kraju – przeszły do historii.