Nysa stawia na OZE - poszukiwanie wód termalnych

W przyszłym roku w Skorochowie ruszy długo wyczekiwany próbny odwiert w poszukiwaniu wód termalnych. Gmina Nysa na ten cel pozyskała olbrzymie wsparcie finansowe z NFOŚiGW...

2300 metrów w głąb ziemi

29 listopada w nyskim magistracie w tej sprawie oficjalnie podpisano umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nysa tym samym znalazła się w wąskim gronie miast, którym państwo całkowicie sfinansuje próby odwiert. O dofinansowanie badań geotermalnych starały się w tym roku 52 gminy z całej Polski. Zespół ekspertów wybrał lokalizacje, które dają największe szanse na sukces, czyli na późniejsze wykorzystanie złóż geotermalnych do celów energetycznych, w tym do ogrzewania miast. – Są to olbrzymie koszty i żadna gmina ich sama nie udźwignie, dlatego to Ministerstwo bierze na siebie całe ryzyko pierwszego odwiertu – mówi Krzysztof Galos, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz Główny Geolog Kraju. – Przewidujemy, że na południowym zachodzie Polski budowa geologiczna terenu pozwoli nam na osiągnięcie zakładanych parametrów. To kwestia m.in. odpowiedniej temperatury wody, wydajności otworów oraz zasolenie.

Wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych przewidziano w pobliżu kąpieliska miejskiego Frajda. Statystyki pokazują, że na 40 wierceń, tylko 2 są nieudane. W przypadku udanej próby, gmina będzie musiała wykonać ciepłownię geotermalną lub hybrydową, na które też może starać się o dofinansowanie z budżetu państwa.

Nysa stopniowo odchodzi od węgla

Gminy, które otrzymały fundusze na geotermię, mogą łączyć siły i wspólnie ogłosić przetarg, co pozwoli na oszczędności. – Otrzymaliśmy na ten cel prawie 19 milionów złotych, bez wkładu własnego – mówi Burmistrz Nysy, Kordian Kolbiarz. – Przetarg powinniśmy ogłosić już za kilka tygodni i wszyscy trzymamy kciuki za odpowiednie parametry wody. Naszym celem jest wtłoczenie ciepłej wody do naszej sieci ciepłowniczej, tak aby mieszkańcy mieli ekologiczne źródło grzewcze i mogli płacić tańsze rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę w kranach.

Geotermia, to najlepsze odnawialne źródło energii. Nie wyczerpie się, jest stabilne, bezpieczne, bezemisyjne, bezodpadowe i z minimalną ingerencją w krajobraz.  Gmina  Nysa stawia też na fotowoltaikę, a na terenie spółki NEC powstaje nowoczesna-ekociepłownia, która mocno przyczyni się do zmniejszenia zużycia węgla, a tym samym nakładane opłaty za emisję będą mniejsze, co wszyscy odczujemy w portfelach.  –

Razem z Nysą umowę na wykonanie odwiertów podpisali także: Jerzy Łużniak, Prezydent Jeleniej Góry i Rafał Plezia, Wójt gminy Legnickie Pole. – Gratuluję samorządom podjęcia takich działań, które będą poprawić mix energetyczny – mówi Zastępca Prezesa NFOŚiGW, Józef Matysiak. – Projektowany otwór będzie miał głębokość 2,5 km. Dla Nysy może być to żyła złota. Poza ciepłownictwem, źródła można wykorzystać do celów rekreacyjnych.

Redaktor: Andrzej Babiński

© 2005-2024 Nasza Nysa. Designed By JoomShaper