Nysa jest jednym z najstarszych miast śląskich. Prawdopodobnie już w X wieku istniała tu osada. Według Jana Długosza Nysę jako gród miał założyć Bolesław Krzywousty. W mieście tym można znaleźć wiele zabytkowych kościołów, które są świadkami przeszłości i ważnymi miejscami kultu religijnego...
W 1198 r. biskup Jarosław miał konsekrować kościół św. Jakuba i św. Agnieszki. Nysa po raz pierwszy została wzmiankowana w 1223 roku, kiedy to została lokowana na prawie flamandzkim a dopiero w 1308 r. została przeniesiona na prawo magdeburskie. Na przełomie XII i XIII wieku zakon bożogrobców został sprowadzony do Nysy z Miechowa pod Krakowem.
W roku 1346 zakonnicy ci zbudowali na Starym Mieście, przy kościele Matki Boskiej Różańcowej zespół klasztorno-szpitalny. Dopiero w 18 wieku rozpoczęto budowę Kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Nysie. Jest to obecnie rzymskokatolicka świątynia, uznawana za najpiękniejszy przykład nyskiego baroku. W okresie PRL świątynia pełniła funkcję kościoła seminaryjnego, a od 2 sierpnia 1999 roku jest kościołem głównym nowo utworzonej parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła, wydzielonej z parafii św. Jakuba.