Międzynarodowy Wieczór Chóralny w NDK 15 czerwca

Z wielką przyjemnością zapraszamy Państwa na wyjątkowy koncert chóralny, który 15 czerwca 2024 r. o godzinie 18:00 w Nyskim Dom Kultury odbył się niezapomniany wieczór muzyki chóralnej w wykonaniu czterech znakomitych zespołów z Czech, Węgier i Polski...

Wystąpił chór Várpalotai Bányász Kórus z naszego partnerskiego miasta Varpalota w Węgrzech,  chór Gaudeamus Nyskiego Domu Kultury, który był gospodarzem wieczoru jak również Dziecięcy Chór Państwowej Szkoły Muzycznej  I stopnia im. W. Lutosławskiego pod dyrygenturą Izabeli Gach- Kaszuby. Pięknie zaśpiewał także Pěvecký Sbor města Vrbna p. Pradědem z Czech.

Podczas koncertu można było usłyszeć usłyszeć zarówno klasyczne, jak i współczesne utwory chóralne.

A dziś Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz spotkał się w urzędzie miejskim z chórem z partnerskiego miasta przekazując gratulacje wybranej ponownie na burmistrza Varpaloty pani Talabér Márta.

REDAKTOR: ŁUKASZ BRESSA  

Wystąpią:

  • Chór Dziecięcy Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. W. Lutosławskiego w Nysie/ dyrygent-Izabela Gach-Kaszuba,
  • Chór Gaudeamus Nyskiego Domu Kultury/ dyrygent-Izabela Gach-Kaszuba,
  • Pĕvecký Sbor Mĕsta Vrbna pod Pradĕdem/ dyrygent-Leoš Sekanina (Czechy),
  • Várpalotai Bányász Kórus/ dyrygent-Károly Borbás (Węgry).

Chór Gaudeamus Nyskiego Domu Kultury

Zespół powstał w 2013 r. Jego założycielem i dyrygentem jest Izabela Gach-
Kaszuba. Zespół bardzo aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta oraz
promuje jego kulturę poprzez uczestnictwo w koncertach i konkursach na terenie
kraju i za granicą.

Największymi sukcesami chóru są:
- zdobycie brązu na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej w Barczewie
- zdobycie nagrody specjalnej na Międzynarodowym Festiwalu Chórów w Vrbnie – w Czechach
-zdobycie srebra oraz wyróżnienia za najciekawsze wykonanie utworu polskiego kompozytora na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Sakralnej „Dona Nobis Pacem” we Wrocławiu
- w tym miesiącu chór zdobył srebrny medal na 51 Międzynarodowym Festival of Songs Olomouc 2024 w Czechach

W 2019 r. chór Gaudeamus wziął udział w projekcie euroregionu „Muzyka bez granic” nawiązując stałą współpracę z Chórem Miasta Vrbno pod Pradziadem (wspólne koncerty w mieście Vrbno oraz w Nysie).
W 2023 r. zespół koncertował na Węgrzech w wyniku nawiązania współpracy z węgierskim chórem VÁRPALOTAI BÁNYÁSZ KÓRUS z miasta partnerskiego Nysy – Várpalota.
Od 2022 r. chór bierze udział w ogólnopolskim projekcie Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu – „Śpiewająca Polska”, a od r. 2023 dyrygentka zespołu Izabela Gach-Kaszuba jest kuratorem województwa opolskiego tego projektu.

Chór Dziecięcy Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Nysie

Zespół od 2004 r. pracuje pod kierunkiem Izabeli Gach-Kaszuby. Chór aktywnie uczestniczy w życiu koncertowym szkoły i środowiska lokalnego. Jest laureatem nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach chóralnych. Do największych sukcesów chóru należą:
- nagroda główna „Głubczycki Anioł” na Festiwalu „Silesia Cantat” w Głubczycach
- srebrny dyplom na Ogólnopolskim Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych „Bel Canto”
W Ostrowie Wielkopolskim
- srebrny dyplom na Ogólnopolskim Festiwalu Współczesnej Muzyki Chóralnej
„Music Everywhere” w Gdańsku
- złoty dyplom na Przeglądzie Chórów Szkół Muzycznych Regionu Opolskiego
- rok temu zespół zdobył srebrny medal na Międzynarodowym Festiwalu „ Festival Of
Songs Olomouc” w Czechach

Várpalotai Bányász Kórus

Chór węgierski The Várpalotai Bányász Kórus został założony w 1920 roku, ma więc już 104 lata. Na początku był zespołem grającym muzykę industrialną, a następnie przekształcił się z chóru męskiego na mieszany. W repertuarze zespołu znajdują się dzieła świeckie, folklorystyczne i oratoryjne. Chór występował w 10 krajach Europy – od Włoch po Szwecję. W Polsce gości po raz trzeci. Aktualna rewizyta chóru w naszym mieście jest efektem rozpoczętej w zeszłym roku
współpracy z Chórem Gaudeamus Nyskiego Domu Kultury. Dyrygentem zespołu jest Karoly Borbas.

Pěvecký sbor města Vrbna pod Pradědem 

Chór miasta Vrbna pod Pradědem (członek Związku Chórów Czeskich) powstał w 1971 roku jako chór nauczycielski. Obecnie śpiewaków jest niespełna trzydziestu, różnych zawodów i w różnym wieku – od studentów po zasłużonych śpiewaków – seniorów. Interpretuje dzieła różnych okresów stylistycznych, od polifonii renesansowej po kompozycje autorów XX-wiecznych. Zwraca uwagę na aranżacje pieśni czeskich i innych pieśni ludowych. Chór „punktował” w konkursie Praskich Dni
Chóralnych, wielokrotnie w Ołomuńcu na Festiwalu Piosenki/Festa Musicale oraz na festiwalach zagranicznych.
Chór odwiedził kilka krajów Europy i Azji oraz utrzymuje aktywne przyjacielskie kontakty z wieloma chórami krajowymi. Ostatnie duże tournée koncertowe zaprowadziły chór do Francji, Niemiec, słowackiej Senicy, kilka razy w roku chór śpiewa także w Polsce - z zaprzyjaźnionymi chórami.
W 2019 roku chór wziął udział w projekcie euroregionu „Muzyka bez granic“ nawiązując stałą współpracę z Chórem Gaudeamus Nyskiego Domu Kultury – od tego czasu zespoły systematycznie realizują wspólne koncerty w Nysie i w mieście Vrbno pod Pradziadem.
Ważną częścią działalności chóru jest także organizacja wydarzeń kulturalnych w regionie –
już 29 lat Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego, koncerty bożonarodzeniowe i letnie, występy zaprzyjaźnionych chórów krajowych i zagranicznych.
Chór został założony przez nauczycielkę Evę Vackovą, do którego w 1986 roku dołączył Leoš Sekanina, który obecnie jest głównym chórmistrzem.

 Informacja: NDK

© 2005-2024 Nasza Nysa. Designed By JoomShaper