Zapraszam w piątek 26 sierpnia o godz. 18.00 do muzeum na wykład podsumowujący poszukiwania początków Nysy i bezpłatne zwiedzenie wystawy - do obejrzenia ciekawe, rzadko prezentowane widoki starej Nysy i stare mapy Śląska i Księstwa Nyskiego.
Wystawa rozpoczyna przygotowania do zbliżającego się jubileuszu 800 rocznicy nadania miastu Nysa praw miejskich w 1223 roku.
Wystawa ukazuje wyniki poszukiwań śladem dawnych pieczęci i herbu Nysy oraz stare mapy.
Jest to próba rozwikłania kontrowersji dotyczących herbu Nysy, tak silnie związanego z herbem biskupów wrocławskich i pokazania jak zmieniały się pieczęcie biskupie i miejskie z upływem czasu.
Prezentujemy też pierwsze mapy Śląska i Księstwa Nyskiego ? dominium biskupów wrocławskich
Wystawa ?W poszukiwaniu początków biskupiego miasta Nysa?
Wystawa ?W poszukiwaniu początków biskupiego miasta Nysa? rozpoczyna przygotowania do zbliżającego się jubileuszu 800 rocznicy nadania miastu Nysa praw miejskich w 1223 roku.
Chcemy zaprezentować dokumenty związane z Nysą za panowania biskupów. Nysa dzięki mecenatowi biskupów wiele zyskała, a piękne zabytki wpłynęły na miano Śląskiego Rzymu. Mamy zamiar ocalić od zapomnienia liczne dokumenty, które rzadko opuszczają magazyny muzeów i archiwów.
Na wystawie ukazujemy wyniki naszych poszukiwań śladem dawnych pieczęci i herbu Nysy oraz starych map. Postaramy się rozwikłać kontrowersje związane z herbem Nysy tak silnie związanym z herbem biskupów wrocławskich. Pokażemy jak zmieniały się pieczęcie biskupie i miejskie z upływem czasu.
Prezentujemy też pierwsze mapy Śląska i Księstwa Nyskiego ? dominium biskupów wrocławskich.
Organizatorem wystawy jest
Fundacja Nasza Nysa
i Muzeum Powiatowe w Nysie
Wystawa jest ciekawą ofertą dla mieszkańców gminy Nysa jak i turystów zainteresowanych historią Nysy.
We wrześniu wystawa będzie (częściowo) przeniesiona do Bastionu św. Jadwigi.
W kolejne lata będziemy organizować wystawy lub opracowywać publikacje ukazujące kolejne aspekty historii naszego pięknego grodu.
Tadeusz Zdanowicz