VII Międzynarodowe Sympozjum Numizmatyczne za nami

Przez cały weekend w nyskim Muzeum debatowano na temat monet bitych od XIII wieku w Nysie. SymNum '2019 - VII Międzynarodowym Sympozjum Numizmatyczne - to pierwsze tak duże wydarzenie numizmatyczne w powojennej historii Nysy...

Na zaproszenie dyrektora Muzeum Powiatowego w Nysie Edwarda Hałajko oraz prezesa wrocławskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Kazimierza Chorosia do Nysy zjechali naukowcy z różnych placówek kulturalnych i naukowych z całej Polski oraz z Czech. VII Międzynarodowe Sympozjum Numizmatyczne było okazją do dyskusji nad monetami śląskimi oraz o motywach religijnych pojawiających się na monetach i medalach.

Podczas otwarcia, Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz zaprosił do ponownej organizacji sympozjum w 2023 roku w Nysie, przy okazji obchodów 800-lecia miasta. Prezes Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego oraz szef wrocławskiego delegatury wstępnie przyjęli zaproszenie.

Redakcja Wrocławskich Zapisków Numizmatycznych oraz Muzeum Powiatowe w Nysie zorganizowali VII Międzynarodowym Sympozjum Numizmatyczne. Czas na podsumowanie.

Zapraszamy do obejrzenia relacji video z tego wydarzenia. Przy okazji zapraszamy do zwiedzenia wystawy "Monety i medale biskupów wrocławskich - książąt nyskich", która dostępna jest dla zwiedzających w muzeum:

https://youtu.be/n5-JgUTwwB0

Sympozjum na 800-lecie Nysy?

Sympozjum na 800-lecie Nysy?

Goście byli zaskoczeni bogactwem wystawy monet sprowadzonej do Nysy z Muzeum Narodowego w Warszawie. Jak mówi Kazimierz Choroś wiele z przedstawionych okazów naukowcy mieli po raz pierwszy zobaczyć na żywo. Wcześniej znane były jedynie z literatury. Specjalnie z okazji SymNum '2019 wystawę poszerzono o prywatne zbiory z kolekcji Zbigniewa Zalewskiego.

Podczas 2-dniowego wydarzenia wysłuchano 15 wykładów, w tym dyrektora placówki, a także Barbary Butent-Stefaniak (ZNiO Wrocław), Roberta Pieńkowskiego (PTN Wrocław), czy też Zbigniewa Bartkowiaka (Muzeum Archeologiczne w Poznaniu). Pomiędzy wykładami nie zabrakło dyskusji w temacie. Spierano się m.in. o pochodzenie monet, czy też o ich wartość kolekcjonerską i archeologiczną.

Sympozjum na 800-lecie Nysy?

Sympozjum na 800-lecie Nysy?

W czasie SymNum '2019 była również okazja do zwiedzenia miasta, Muzeum Powiatowego oraz Skarbca w dzwonnicy.

Sympozjum na 800-lecie Nysy?

Wydział Administracyjno-Organizacyjny

VII Midzynarodowe Sympozjum Numizmatyczne


Program VII Sympozjum WZN

SOBOTA 06 VII 2019 r.

10:00 ? 10:30 Uroczyste otwarcie i powitanie uczestników VII Sympozjum i Spotkania Autorów WZN ? Kazimierz Choroś (Red. WZN) i Edward Hałajko (dyr. Muzeum Powiatowego w Nysie). Prezentacja programu ? zasady organizacji, cele i plany na przyszłość. Autoprezentacja uczestników.

10:30 ? 12:30 Sesja I ? cz. 1: ?Motywy religijne w mennictwie śląskim?

  • SI.1. Edward Hałajko (Muzeum Powiatowe w Nysie): Monety i medale biskupów wrocławskich ? książąt nyskich.
  • SI.2. Arkadiusz Muła (Muzeum Regionalne w Jaworze): Emitent ? humanista ? mecenas. Znamiona renesansu w stolicy księstwa biskupiego.
  • SI.3. Witold Nakielski (PTN Łódź): Włócznia św. Maurycego na polskich monetach wczesnośredniowiecznych.
  • SI.4. Barbara Butent-Stefaniak (ZNiO Wrocław): Najstarsze monety śląskie z wizerunkiem św. Jana.

15:00 ? 16:00 Sesja I ? cz. 2: ?Motywy religijne w mennictwie śląskim?

  • SI.5. Grzegorz Skąpski (PTN Katowice): Motywy religijne na kwartnikach śląskich.
  • SI.6. Robert Pieńkowski (PTN Wrocław): Treści sakralne monet i medali Piastów legnicko-brzesko-wołowskich w średniowieczu i czasach nowożytnych.

16:30 ? 18:30 Sesja II: ?Piastowskie mennictwo księstw śląskich

  • SII.7. Borys Paszkiewicz (Uniwersytet Wrocławski): Książę wrocławski czy książę Wratysław?
  • SII.8. Zbigniew Bartkowiak (Muzeum Archeologiczne w Poznaniu): Jeszcze o denarze Bolesława Krzywoustego typu II - numizmatycznie, epigraficznie i artystycznie.
  • SII.9. Zbigniew Kaleta (Czechy): Mennictwo księżnej cieszyńskiej Elżbiety Lukrecji.
  • SII.10. Józef Dembiniok (Muzeum w Chorzowie): Książęca miłość. Dwa medale arcyksiężnej Marii Krystyny i księcia saskocieszyńskiego Alberta w zbiorach Muzeum w Chorzowie.

NIEDZIELA 07 VII 2019 r.

09:00 ? 13.00 Sesja III: ?Monety i medale śląskie w zbiorach muzealnych?

  • SIII.11. Magdalena Karnicka (Muzeum Narodowe we Wrocławiu): Najciekawsze monety biskupów wrocławskich w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
  • SIII.12. Krystian Książek (Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie): Zwitki brakteatów ze skarbu średniowiecznego z Głogowa.
  • SIII.13. Ilona Matejko-Peterka (Slezská univerzita v Opavě, Slezské zemské muzeum v Opavě, Czechy): Numizmatyczne źródła do dziejów księstwa oleśnicko-wirtemberskiego w zbiorach Muzeum Ziemi Śląskiej w Opawie.
  • SIII.14. Marzena Grochowska-Jasnos (Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie): Salvator Mundi na talarze Gustawa Adolfa z 1617 r. ze skarbu monet nowożytnych z Głogowa.
  • SIII.15. Elżbieta Baran (ZNiO Wrocław): Głowa i postać stojąca św. Jana Chrzciciela na monetach księstwa nyskiego biskupów wrocławskich w zbiorach ZNiO we Wrocławiu.

© 2005-2024 Nasza Nysa. Designed By JoomShaper