Kościoły drewniane Opolszczyzny ? fotografie Tadeusza Parceja?, wystawa czynna 08.01.2016 ? 21.02.2016, wernisaż 8 stycznia, godz. 18.00 w Muzeum Powiatowym w Nysie....
Spośród wszystkich budowli kościelnych na Opolszczyźnie i nie tylko, na szczególną uwagę zasługują kościoły drewniane. Nie zawsze widoczne z głównej drogi, ukryte wśród drzew, często otoczone cmentarzem przykościelnym, przykuwają uwagę wrażliwego obserwatora. Każdy ze swoją historią.
Budowane między XV a XIX wiekiem, w większości położone są po prawej stronie Odry naszego województwa. Okolice Olesna i Kluczborka to swoistego rodzaju zagłębie drewnianych kościołów. Bąków, Rożnów, Nasale, Jamy - to tylko nieliczne przykłady.
Wyjątkową architekturą charakteryzuje się kościół św. Anny w Starym Oleśnie. Osadzony na planie pięcioramiennej gwiazdy, co roku w czasie odpustu gromadzi setki wiernych, także tych z zagranicy. Do szczególnych kościołów zapewne można zaliczyć kościół św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim czy też św. Anny w Czarnowąsach. Z kolei kościół w Michalicach koło Namysłowa przyciąga bogatą XVII-wieczną polichromią.
Prezentowana wystawa jest tylko wąskim wycinkiem fotograficznej wędrówki szlakiem kościołów.
Tadeusz Parcej:
"Drewniana architektura sakralna na Śląsku Opolskim od dawna zwracała uwagę badaczy i miłośników zabytków. Nasze kościoły drewniane zachwycają każdego wrażliwego na piękno człowieka swym estetycznym kształtem oraz malowniczą fakturą budulca. W tych drewnianych kościołach odzwierciedlił się swoisty genius loci, który nadał im charakterystyczne i niepowtarzalne oblicze, różniące je od pozostałych drewnianych świątyń w innych regionach naszego kraju".
Ks. Arcybiskup Alfons Nossol
( we wstępie do książki
Alojzego Wierzgonia
"Opolskie kościoły drewniane")