We wtorek, 21 stycznia, odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa przy staroście nyskim, na którym z inicjatywy Daniela Palimąki starosty nyskiego rozdano czujki czadu dla seniorów!
Podczas spotkania omówiono zagadnienia związane z potencjalnymi źródłami powstawania tlenku węgla. Dodatkowo, uczestnicy spotkania otrzymali szczegółowe instrukcje dotyczące prawidłowego montażu czujek, aby mogły one skutecznie pełnić swoją funkcję. Spotkanie miało charakter edukacyjny oraz było doskonałą okazją do złożenia życzeń z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dbając o bezpieczeństwo seniorów i ich rodzin, promujemy świadomość na temat zagrożeń oraz sposobów ich unikania.
Warto dodać, 23 grudnia weszła w życie nowelizacja rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczącego ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Nowe regulacje mają na celu podniesienie bezpieczeństwa oraz ograniczenie tragicznych skutków pożarów i zatruć tlenkiem węgla.
Trwa również ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.
Celem głównym kampanii jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Celami szczegółowymi są: podniesienie poziomu wiedzy na temat: zagrożeń związanych z pożarem w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych, zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla, zapewnienia właściwej ewakuacji oraz sposobów powiadamiania służb ratowniczych. Istotnym jest uświadomienie odbiorcom kampanii korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych. Ważne jest przypomnienie właścicielom i zarządcom budynków obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.
Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:
- ▪️bezwonny,
- ▪️bezbarwny,
- ▪️pozbawiony smaku.
Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.
Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:
- ▪️nieszczelności,
- ▪️braku konserwacji, w tym czyszczenia,
- ▪️wad konstrukcyjnych,
- ▪️niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.