Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nysie przystąpiło do realizacji Ministerialnego Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025. Program realizowany jest przy 100% wsparciu finansowym ze środków pochodzących z Funduszu Solidarnościowego. Całkowita wartość: 1.848.524,22 zł. Kwota dofinansowania: 1.848.524,22 zł...
Zgłoszenia do Programu realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nysie w 2025 roku można składać do 16 grudnia 2024 roku (liczy się data wpływu do PCPR w Nysie).
Zgłoszenia, które wpłynął do PCPR w Nysie (lub zostaną uzupełnione) po tym terminie, będą rozpatrywane w miarę możliwości finansowych.
Mieszkańcy Gmin: Głuchołazy, Korfantów, Nysa, Otmuchów, Paczków i Pakosławice
Zgłoszenia do Programu mogą składać zarówno w swoim właściwym terytorialnie Ośrodku Pomocy Społecznej (w tym celu o druki i warunki zgłoszenia należy zwrócić się do OPS) oraz w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Nysie (druki i warunki poniżej), dzięki czemu zwiększają swoją szansę na przystąpienie do Programu.
Mieszkańcy pozostałych Gmin Powiatu Nyskiego: Kamiennik, Łambinowice Skoroszyce
Zgłoszenia do Programu mogą składać jedynie w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Nysie.
Złożenie Zgłoszenia do Programu AOOzN 2025 nie jest równoznaczne z przyznaniem godzin pomocy asystenckiej.
W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Nysie (jak w latach ubiegłych) usługi asystenckie będą świadczyć osoby wskazane przez osobę z niepełnosprawnością/opiekuna prawnego/rodzica.
W pierwszej kolejności usługi asystenckie otrzymają osoby:
- - samotnie gospodarujące, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich;
- - zamieszkujące z drugą osobą niepełnosprawną, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich;
- - poruszające się na wózku inwalidzkim/leżące;
- - z dysfunkcją narządu ruchu (paraplegia, tetraplegia, hemiplegia; dziecięce porażenie mózgowe; stwardnienie rozsiane; dystrofia mięśniowa; przebyta przepuklina oponowo-rdzeniowa);
- - z dysfunkcją o podłożu neurologicznym;
- - z dysfunkcją narządu wzroku;
- - z dysfunkcją narządu słuchu;
- - z zaburzeniami psychicznymi, upośledzeniem umysłowym;
- - nie korzystające z innych form pomocy i wsparcia, tj. m.in. usług opiekuńczych i specjalnych usług opiekuńczych świadczonych przez Ośrodek Pomocy Społecznej, pielęgniarki środowiskowej/opieki długoterminowej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowego Domu Samopomocy, Klubów Seniora, Dziennych Domów Pobytu, Zakładu Aktywności Zawodowej.
W przypadku zamieszkiwania wspólnie więcej niż jednej osoby z niepełnosprawnością PCPR w Nysie zastrzega możliwość przyznania usług asystenckich tylko jednej osobie z niepełnosprawnością.
Liczba maksymalnie przyznawanych godzin asystenckich przez PCPR w Nysie (maksymalny limit roczny):
- - 532 godziny dla osoby posiadającej orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną;
- - 430 godzin dla osoby posiadającej orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- - 326 godzin dla osoby posiadającej orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną;
- - 240 godzin dla osoby posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
- - 240 godzin dla dziecka od ukończenia 2 roku życia do ukończenia 16 roku życia, posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt. 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności - konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
WYMAGANE DOKUMENTY:
OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ (UCZESTNIKA):
- 1. Karta Zgłoszenia Uczestnika
- 2. Zakres czynności / usług asystenckich
- 3. RODO Ministerstwo
- 4. RODO PCPR w Nysie
- 5. Oświadczenie o wskazaniu asystenta
Do powyższych 5 dokumentów należy dołączyć:
- - kserokopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności / o stopniu niepełnosprawności;
- - kserokopię dokumentu potwierdzającego ustanowienie sprawowania opieki prawnej nad uczestnikiem (w przypadku sprawowania opieki nad pełnoletnim uczestnikiem).
ASYSTENTA:
Do powyższych 3 dokumentów w przypadku, gdy usługa asystenta będzie świadczona na rzecz dziecka z niepełnosprawnością (od 2. do 16. roku życia) należy dołączyć:
- - zaświadczenie o niekaralności (nie starsze niż 2 miesiące),
- - informację o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym w postaci wydruku pobranej informacji z Rejestru (nie starsze niż 2 miesiące),
- - pisemną akceptację osoby asystenta ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z niepełnosprawnością .
Do powyższych 3 dokumentów w przypadku posiadania przez asystenta orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub równoważnego należy dołączyć dodatkowo:
- - kserokopię tego orzeczenia,
- - zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pełnienia funkcji asystenta osoby z niepełnosprawnością (nie starsze niż 1 miesiąc).
Zgłoszenia do Programu (Łącznie: Zgłoszenie Uczestnika wraz z wymaganymi załącznikami i Zgłoszenie Asystenta wraz z wymaganymi załącznikami) można składać do dnia 16 grudnia 2024 roku w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Nysie, ul. Piastowska 33A, 48-300 Nysa.
W przypadku zakwalifikowania Uczestnika do udziału w Programie:
- - z Asystentem zawarta zostanie umowa zlecenie na świadczenie usług asystenckich,
- - Asystent zobowiązany będzie do bieżącego prowadzenia dokumentacji z realizacji usług,
- - Asystent zobowiązany będzie do comiesięcznego składania rozliczenia usług w PCPR w Nysie, załączania ewidencji poniesionych kosztów oraz oświadczenia o zatrudnieniu.
https://pcprnysa.pl/n,asystent-osobisty-osoby-z-niepelnosprawnoscia