Od 25 maja 2020 r. zgodnie z zarządzeniem burmistrza Nysy żłobki miejskie: Żłobek nr 1 ?Jedyneczka? w Nysie oraz Żłobek nr 2 w Nysie wznawiają swoją działalność. Ze względu na ograniczenia określone w wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego liczba dzieci, którym można zapewnić opiekę stanowi ok. 40% ogólnej liczby dzieci...
Pierwszeństwo przyjęcia mają dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych realizujących zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. W drugiej kolejności przyjmowane są dzieci, których rodzice są niezbędni w miejscu pracy.
Również od 25 maja br. uruchamiają swoją działalność gminne przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych. Podobnie, jak w żłobkach obowiązują ograniczenia liczby dzieci: grupy mogą liczyć nie więcej niż 12 podopiecznych, przy czym na każdą osobę w sali (dzieci i opiekunów) musi przypadać nie mniej niż 4 m kw. Tu również, identycznie jak w żłobkach, określono pierwszeństwo przyjęć, jeżeli liczba zgłoszonych dzieci będzie większa niż liczba miejsc.
Rodzice dzieci żłobkowych i przedszkolnych powinni zgłosić chęć powrotu dziecka do placówki co najmniej na 3 dni przed planowanym oddaniem dziecka pod opiekę żłobka lub przedszkola.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 od 25 maja br. do szkół podstawowych mogą wrócić uczniowie klas I ? III. Decyzję o powrocie uczniów podejmują rodzice. Dla dzieci, które zgłoszą się do szkoły przewidziano zajęcia opiekuńczo ? wychowawcze z elementami dydaktyki.
Dyrektorzy gminnych szkół podstawowych przeprowadzili rozpoznanie, ilu rodziców zdecyduje o uczęszczaniu ich dzieci do szkoły od poniedziałku, 25 maja br. i na tej podstawie ustalono organizację zajęć.
W szkołach gminnych utrzymano naukę zdalną, a uczniowie, którzy przyjdą do szkoły będą mieli zapewnioną opiekę świetlicową. Jedynie w Zespole Szkolno ? Przedszkolnym w Niwnicy do szkoły zgłoszono większość dzieci, zatem w tej szkole uczniowie będą uczyć się w bezpośrednim kontakcie z nauczycielem, a kilkoro ? w formie zdalnej.
Wszystkie placówki ? żłobki, przedszkola i szkoły ? zostały przygotowane do podjęcia zajęć zgodnie z wytycznymi przeciwepidemicznymi Głównego Inspektora Sanitarnego: opracowano procedury dotyczące organizacji pracy placówki, zajęć prowadzonych z dziećmi, przyprowadzania i odbieranie dzieci z placówki. Personel został przeszkolony. Placówki zaopatrzone są w niezbędne środki dezynfekcyjne oraz środki ochrony osobistej.
Informacja: GZO w Nysie
Rozporządzenie Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 23 kwietnia 2020 r.
Uprzejmie informuję, że 23 kwietnia 2020 r. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Na mocy ww. nowelizacji działanie żłobków, klubów dziecięcych oraz dziennych opiekunów pozostanie zawieszone do 3 maja 2020 r.
W tym tygodniu rząd podejmie i ogłosi decyzję, czy po 3 maja 2020 r. będzie możliwe ponowne objęcie dzieci w wieku do lat 3 opieką żłobków, klubów dziecięcych oraz dziennych opiekunów, a jeśli tak ? jakie warunki będą musiały zostać spełnione, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno dzieciom i ich rodzicom, jak również pracownikom instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. W przypadku, gdyby otwarcie żłobków, klubów dziecięcych oraz punktów świadczenia opieki przez dziennych opiekunów od 4 maja br. mogło stanowić zbyt duże zagrożenie dla zdrowia ww. osób, w tym tygodniu zostanie podjęta decyzja o dalszym zawieszeniu działania tych instytucji opieki.
W związku z licznymi pytaniami zadawanymi zarówno przez podmioty prowadzące instytucje opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, jak również przez rodziców, dotyczących obowiązku ponoszenia opłaty w czasie zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego lub punktu opieki świadczonej przez dziennego opiekuna, uprzejmie informuję, że w skierowanym do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej piśmie z 17 kwietnia 2020 r., znak: DPR.070.3.2020.PSW, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wskazał, że w obecnej, wyjątkowej sytuacji każdy przypadek należy oceniać odrębnie ? strony umowy muszą się zastanowić i porozumieć, jak będą rozliczać koszty czesnego, by sprawiedliwie rozłożyć konsekwencje tej nieprzewidzianej sytuacji na obie strony. W ocenie UOKiK dopuszczalność pobierania czesnego w pełnej wysokości za czas, kiedy dzieci w ogóle nie przebywają w placówce, jest wątpliwa ? na przykład opłaty za wyżywienie, czy zajęcia dodatkowe nie powinny być pobierane. Należy pamiętać, że co do zasady konsument powinien ponosić opłaty wyłącznie w wysokości odpowiadającej uzasadnionym kosztom ponoszonym przez placówkę, które są niezbędne do zapewnienia ciągłości jej funkcjonowania. Z jednej strony właściciele żłobków powinni mieć na uwadze, że de facto opiekę nad dziećmi w tym czasie sprawują rodzice, z drugiej zaś rodzice powinni uwzględnić, że żłobek musi być bez przerwy utrzymywany, żeby po okresie epidemii dzieci mogły do niego wrócić.
Wytyczne te zostały również udostępnione na stronie internetowej UOKiK pod adresem: https://www.uokik.gov.pl/faq_koronawirus_uslugi_edukacyjne.php#faq3904.