11 listopada Nysa świętowała razem

W sobotę 11 listopada cała Polska świętowała 99. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Także Nysa uroczyście obchodziła tą jedną z najważniejszych dat w historii naszego kraju. Uroczystym obchodom towarzyszyły liczne wydarzenia kulturalne i imprezy sportowe...

- Nasze pokolenie otrzymało wolną Ojczyznę od naszych przodków, którzy zawsze kochali wolność i niepodległość (...). Dziś wszyscy mamy obowiązek wzmacniać dobre imię naszej Ojczyzny. - to fragment przemówienia Przewodniczącego Rady Miejskiej w Nysie Pawła Nakoniecznego podczas głównych obchodów 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Tego dnia usłyszeliśmy wiele słów wzywających do przedkładania spraw publicznych ponad osobiste,  a także okazywania czci bohaterom poległym za Ojczyznę. Tak było pod pomnikiem Patriotom Polskim na Placu Kopernika. Wcześniej, w Bazylice Mniejszej odbyła się Masza Święta za Ojczyznę z udziałem pocztów sztandarowych. Mszę koncelebrował ks. Prałat Mikołaj Mróz, który wygłosił również okolicznościową homilię nawiązującą do narodowego święta.

Po Mszy uformowano pochód, któremu rytm wyznaczała orkiestra dęta pod kierownictwem  Kapelmistrza Józefa Łozińskiego i prowadzącego  Romana Uberny ,  a jeszcze większej powagi dodawały liczne sztandary i biało-czerwone flagi. Uczestnicy uroczystości przeszli ulicami miasta na Plac Kopernika, gdzie tradycyjnie wspólnie zaśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Oprócz przemówienia okolicznościowego Pawła Nakoniecznego oraz Posłów Pawła Grabowskiego i Janusza Sanockiego zgromadzeni wysłuchali  treść listu wojewody Opolskiego z okazji Święta Niepodległości, odczytanego przez radną Marię Żukowską. ? Proces odzyskania niepodległości nie zakończył się w 1918 roku. W szczególny sposób chcemy dzisiaj upamiętnić tych, którzy z bronią w ręku we Lwowie, na Śląsku i w Poznaniu, ale także dyplomatycznie na konferencji wersalskiej umacniali nasze granice. Dzisiaj  już nie musimy umierać za Ojczyznę i walczyć o jej wolność. Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które ma to szczęście, że nie dotknęło go bestialstwo wojny.

Po przemówieniach blisko 80 delegacji złożyło wieńce i kwiaty pod Pomnikiem Patriotom Polskim. Wśród nich m.in. delegacje posłów reprezentujących nasze województwo w Sejmie RP, władz samorządowych różnego szczebla, władz uczelni wyższych i placówek oświatowych, związków kombatanckich, licznych stowarzyszeń i towarzystw, a także służb mundurowych i ugrupowań politycznych.

Uroczystości uświetnił występ chóru ?Relaks? pod dyrekcją Marii Kosz, który brawurowo wykonał pieśni ?Marsz, Marsz Polonia? oraz ?Niepodległa, Niepokorna?, a także chóru ?Czerwony Goździk? pod dyrekcją Józefa  Szwaba. W imieniu Burmistrza Nysy dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasze uroczystości miały tak podniosły charakter. Szczególnie ciepłe podziękowania kierujemy do pracowników Nyskiego Domu Kultury oraz  do członków Legii  Polsko ? Włoskiej.

To nie był jednak koniec patriotycznych uroczystości tego dnia. Kilka godzin później w Nyskim Domu Kultury odbył się m.in. koncert laureatów Przeglądu Pieśni Niepodległej i specjalny program okolicznościowy. Widzowie mogli obejrzeć i usłyszeć na żywo wspomnienia Sybiraków i Kresowian dotyczące trudnych losów ich rodzin i ich samych. Na koniec byliśmy świadkami udanego występu artystów Piwnicy pod Baranami.

Zapraszamy do obejrzenia pełnej fotorelacji (ponad 160 zdjęć) z wydarzenia na Facebooku >>> link

 Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze polskie święto państwowe. Jest obchodzone dla upamiętnienia daty 11 listopada 1918 roku. Wtedy to Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po ponad 120 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.

Andrzej Babiński

Wydział Administracyjno-Organizacyjny

Urząd Miejski w Nysie

References

  1. ^ >>> link (pl-pl.facebook.com)

Authors: Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

© 2005-2025 Nasza Nysa. Designed By JoomShaper